Ule to nie wszystko – jaki sprzęt jest potrzebny do rozpoczęcia przygody z pszczelarstwem

fot. jamesrwilliamson, CC0

Jeśli planujesz założyć własną pasiekę i dołączyć do grona pszczelarzy przed tobą trudne zadanie skompletowania potrzebnego do pracy w pasiece sprzętu oraz wszelkich niezbędnych elementów wyposażenia. Zobacz jaki sprzęt pszczelarski powinieneś nabyć przed rozpoczęciem pracy w swojej pasiece.

Przed zakupem rodziny pszczelej należy nabyć oczywiście ul lub ule – jeśli planujemy zacząć naszą przygodę z pszczołami z więcej niż jedną rodziną pszczelą. Ale zakup uli to oczywiście nie wszystko.

W naszej pasiece będziemy potrzebować także narzędzi dzięki którym będziemy mogli wykonywać podstawowe prace w pasiece (takie jak dłuto, podkurzacz czy zmiotka), zapasu drutu do ramek oraz węzy pszczelej. Niezbędna będzie także odzież pszczelarska, która będzie chroniła przed użądleniami – zakup dobrze dopasowanego kapelusza pszczelarskiego, kombinezonu i rękawic to absolutna konieczność.

Rozpoczynając przygodę pszczelarską trzeba też pamiętać, że sprzęt pszczelarski i wyposażenie pasieki to nie wszystko. Warto przed rozpoczęciem swojej przygody z pszczołami zadbać także o porządne wykształcenie pszczelarskie. Kursy pszczelarskie prowadzone są co jakiś czas niemal w każdym regionie Polski. Warto więc poszukać odpowiedniego kursu dla początkujących, znajdziemy je śledząc portale pszczelarskie lub kontaktując się z regionalnym związkiem pszczelarskim.

Sprzęt pszczelarski zakupisz w każdym dobrym sklepie pszczelarskim, stacjonarnym lub internetowym (internetowy sklep pszczelarski znajdziesz np. pod adresem www.pszczelnictwo.com.pl.).