Zgnilec amerykański zaatakował w Wielkopolsce

Stop
fot. CopyrightFreePictures, Pixabay.com

W Ostrowie Wielkopolskim wykryto ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. To groźna choroba, która może ona prowadzić do wyginięcia całych pszczelich rodzin.

Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył tzw. obszar zapowietrzony woków ogniska choroby. Oznacza to, że na terenie tego obszaru zakazane jest przemieszczania, bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii, rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do prac w pasiece, a także organizowania targów i wystaw z udziałem pszczół. Na tym obszarze zarządzono również przegląd pasiek.

Zgnilec amerykański (inaczej złośliwy) to niezwykle niebezpieczna i zwalczana z urzędu choroba bakteryjna pszczelich larw. Chorobę wywoływana jest przez laseczkę larwy Paenibacillus larvae, która charakteryzuje się niezwykle dużą odpornością na warunki środowiskowe.

 


Źródła: www.pszczoly.eu oraz https://gloswielkopolski.pl/ostrow-wielkopolski-wykryto-grozna-chorobe-pszczol-moze-ona-prowadzic-do-wyginiecia-calych-pszczelich-rodzin/ar/c1-14297129