Wkrótce groźny owad zagrozi także polskim pszczołom

Szerszeń azjatycki
Szerszeń azjatycki, fot. Pixabay.com

Do granic Polski zbliża się groźny gatunek owada. Zagrażać będzie nie tylko innym owadom, w tym pszczołom, ale także ludziom oraz ekosystemowi.

Mowa o szerszeniach azjatyckich, owadach większych, bardziej agresywnych i niebezpiecznych od – znanych także w Polsce – szerszeni europejskich. Szerszenie te znane są z tego, że często atakują pszczoły i są w stanie w krótkim czasie unicestwić całe pasieki. Ich użądlenie jest też niebezpieczne dla ludzi. W Europie zanotowano już przypadki śmierci po użądleniu szerszenia azjatyckiego.

Szerszeń azjatycki to największy znany na świecie gatunek szerszeni. Długość ciała tego owada wynosi od 2,5 do 4,5 cm, a rozpiętość skrzydeł sięga prawie 8 centymetrów.

Do Europy szerszeń azjatycki trafił zaledwie przed 15 laty na burcie statku handlowego. Od tego czasu owad ten rozprzestrzenił się na pół Europy. Znany jest już na całym terytorium Francji oraz w państwach z nią graniczących, także na terenie Niemiec. Szacuje się, że ten groźny owad trafi do naszego kraju przed rokiem 2025.

 

Źródło: https://pszczoly.eu