Jakie ule do pasieki wędrownej?

Jakie cechy powinny posiadać dobre ule do pasieki wędrownej? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ula, mając na uwadze to, że będziemy wędrować z naszą pasieką za pożytkami?

 

Prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa pasiecznego coraz częściej wymaga w tej chwili od pszczelarza wędrowania z pasieką za pożytkami. Te wymagania mają swoje odzwierciedlenie w tym, jakie rodzaje uli powinny być preferowane przy zakładaniu pasieki.

Ule do pasieki wędrownej powinny posiadać takie cechy, które ułatwiają pszczelarzowi transport pasieki z miejsca na miejsce oraz zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa pszczołom. Jakie to cechy?

  1. Odpowiedni ciężar ula – niewątpliwie ciężar ula jest jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze ula do pasieki wędrownej, do której – właśnie ze względu na niewielką wagę – doskonale nadawać się będą nowoczesne ule z poliuretanu czy styropianu, o wiele lżejsze od tradycyjnych uli drewnianych.
  2. Odpowiednia budowa – ule powinny być zbudowane w taki sposób, aby nie utrudniały ich przewożenia, np. posiadać płaski daszek i nie mieć żadnych wystających elementów.
  3. Bezpieczne dla pszczół – ule powinny zapewniać maksymalne bezpieczeństwo dla rodziny pszczelej – na przykład powinny posiadać dobrą wentylację ula w czasie transportu.

Poza tym ule do pasieki wędrownej powinny posiadać także cechy każdego dobrego ula, takie jak prosta konstrukcja umożliwiająca łatwe rozbieranie ula i zapewniająca bezproblemowe przeprowadzanie czynności higienicznych, pojemne i regulowane gniazdo, a także powinny być zgodne z przyjętymi standardami, na przykład dotyczącymi rozmiarów ramek.