Pasieka przy spalarni śmieci w Krakowie

Pszczelarz w pasiece
fot. Topp-digital-Foto

Pasieka przy spalarni śmieci w Krakowie to jedna z nowszych tego typu inicjatyw na terenie Polski. Po kilku miesiącach funkcjonowania pasieki można powiedzieć, że to kolejny udany projekt Krakowa.

Pasieka przy spalarni śmieci w Krakowie powstała w kwietniu tego roku. Jest jedną z wielu pasiek działających w ramach prowadzonego przez miasto programu “Pasieka Kraków”, który ma na celu nie tylko poprawę wizerunku miasta, ale także ochronę pszczół oraz jest jednym z narzędzi prowadzonej przez Kraków edukacji ekologicznej.

Wbrew temu, co mówili niektórzy sceptycy o tworzeniu pasieki na terenie ekospalarni śmieci, czas pokazał, że pszczoły w tym miejscu czują się bardzo dobrze. Z jednej strony dlatego, że teren otaczają zewsząd tereny zielone z wysoką bioróżnorodnością i dużą ilością roślin miododajnych, a z drugiej strony, jakość powietrza w tym miejscu jest całkiem dobra.

Dodatkową atrakcją o jakiej pomyślano tworząc pasiekę przy krakowskiej ekospalarni jest umożliwienie podglądania codziennej pracy pszczół. Dzięki umieszczonej tuż obok uli kamerze prowadzona jest transmisja online (link do transmisji).

Warto też dodać, że ule nie są jedynym projektem proekologicznym realizowanym w krakowskiej ekospalarni.  Prowadzona jest tutaj także edukacja ekologiczna, w ramach powstałej, głównie z myślą o dzieciach i młodzieży z Krakowa i okolic, ścieżki ekologicznej. Proekologiczna wycieczka trwa około godziny a zapisywać się na nią mogą nie tylko grupy zorganizowane, ale także osoby indywidualne. Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony internetowej khk.krakow.pl