Ule poliuretanowe

Ule poliuretanowe są coraz bardziej cenione przez polskich pszczelarzy. Dlaczego?

Ule poliuretanowe bez wątpienia mają wiele zalet, które decydują o rosnącym zainteresowaniu takimi ulami ze strony pszczelarzy z całego świata, także oczywiście z Polski.

Bez wątpienia ule z poliuretanu wyróżniają się pod wieloma względami. Po pierwsze, ule poliuretanowe wyróżnia niezmiernie niska waga (na przykład w porównaniu z ulami drewnianymi waga ula poliuretanowego jest 3-4 razy niższa). A niewielka waga ula przekłada się na łatwiejszą pracę w gospodarstwie pasiecznym stacjonarnym i zdecydowanie ułatwia prowadzenie pasieki wędrownej.

Po drugie, ule z poliuretanu charakteryzuje duża twardość poszczególnych elementów, co w konsekwencji przekłada się na znaczną trwałość tych uli. Ule z poliuretanu znacznie przewyższają tymi parametrami na przykład ule styropianowe, a niektórzy pszczelarze trwałość uli z poliuretanu porównują niekiedy nawet – być może nieco na wyrost – do uli drewnianych.

Pszczelarze zwracają także uwagę na inne zalety uli z poliuretanu, takie jak łatwość utrzymania higieny w ulu poliuretanowym,  czy niewielką chłonność poliuretanu, a także to, że wbrew obawom ten materiał jest bezpieczny zarówno dla pszczół jak i produktów pszczelich.

Ule z poliuretanu mają jedną dużą wadę. A mianowicie są ulami o niewielkiej przepustowości powietrza. Użytkując na ulach poliuretanowych trzeba zapewnić odpowiednią wentylację ula.

Gdzie kupić ule poliuretanowe? Oczywiście w każdym dobrym sklepie pszczelarskim znajdziemy szeroki asortyment uli zbudowanych z tego materiału, a wśród nich, między innymi, ule Dadanta, Langstrotha, Ostrowskiej, wielkopolskie, warszawskie czy systemu Apipol. Takim sklepem bez wątpienia jest, na przykład, sklep internetowy Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz – ule poliuretanowe znajdziesz tutaj.